Proč obchodovat binární opce jen u regulovaných brokerů

regulaceDlouhodobě zaznamenávám na internetu diskuzi, která by vůbec neměla být, týká se obchodování u neregulovaných brokerů.

V minulosti to byl hlavně broker Zoomtrader, který tehdy jako neregulovaný lákal Čechy češtinou na svém webu. Teď to samé dělá broker eXbino, který nabízí češtinu, ale schází mu jakákoliv regulace.

V první řadě je třeba konstatovat, že obchodování binární opcí je činnost, která podle našich zákonů podléhá finanční regulaci. Tudíž broker buď získá licenci přímo od ČNB, nebo sídlí v zahraničí v jiné zemi EU, kde získá licenci a díky tak zvanému evropskému pasu může poskytovat své služby i u nás.

Pokud nemá broker licenci nikde v EU, nemůže legálně poskytovat své služby v ČR. Tím to končí. Ovšem přesto to neregulovaní brokeři zkouší a mají řadu partnerů, kteří je u nás propagují. Takže se ještě pojďme podívat na to, co reálně znamená obchodovat u neregulovaného brokera.

V první řadě je broker bez kontroly, takže nikdo nevidí, co dělá s vašimi penězi a jestli je například neutrácí pro své vlastní potřeby. Nikdo nekontroluje jeho marketing, takže může klientům lhát. Nikdo nekontroluje tvorbu jeho cenu a exekuci objednávek, takže může libovolně manipulovat s cenou. Zkrátka řečeno si může dělat, co chce, protože mu nikdo nekouká pod ruce.

V druhé řadě je tu neméně důležité pojištění peněz na obchodních účtech, které u neregulovaných brokerů neexistuje. Takže když broker zavře dveře a odmítne vám vyplatit peníze, už je nikdy neuvidíte. Naopak u regulovaných brokerů jsou peníze pojištěné alespoň do 20 tisíc eur, někdy i více, záleží na zemi, ve které společnost sídlí.

A konečně jsou tu také případné spory. Pokud budete přesvědčeni, že vás broker nějakým způsobem oklamal nebo podvedl, tak u neregulované společnosti nemáte, kam si jít stěžovat. U regulované společnosti můžete jít k regulátorovi, který rozhodne spor jako třetí nezávislá strana.

Takže osobně nevidím jediný důvod, proč obchodovat u neregulovaných brokerů, nese to s sebou jen rizika, žádné výhody.

A ještě poznámka pod čarou, viděl jsem jednoho člověka argumentovat pokutami, které dostávají regulované firmy. S tímto tématem bych vás odkázal na tento článek a jen pro shrnutí připomenu, že regulovaní brokeři dostávají pokuty, protože je někdo kontroluje, zatímco neregulovaní brokeři pokuty nedostávají, protože není nikdo, kdo by jim je mohl případně udělit.

Napsat komentář