Proč obchodovat binární opce jen u regulovaných brokerů

regulaceDlouhodobě zaznamenávám na internetu diskuzi, která by vůbec neměla být, týká se obchodování u neregulovaných brokerů.

V minulosti to byl hlavně broker Zoomtrader, který tehdy jako neregulovaný lákal Čechy češtinou na svém webu. Teď to samé dělá broker eXbino, který nabízí češtinu, ale schází mu jakákoliv regulace.

V první řadě je třeba konstatovat, že obchodování binární opcí je činnost, která podle našich zákonů podléhá finanční regulaci. Tudíž broker buď získá licenci přímo od ČNB, nebo sídlí v zahraničí v jiné zemi EU, kde získá licenci a díky tak zvanému evropskému pasu může poskytovat své služby i u nás.

Pokud nemá broker licenci nikde v EU, nemůže legálně poskytovat své služby v ČR. Tím to končí. Ovšem přesto to neregulovaní brokeři zkouší a mají řadu partnerů, kteří je u nás propagují. Takže se ještě pojďme podívat na to, co reálně znamená obchodovat u neregulovaného brokera.

V první řadě je broker bez kontroly, takže nikdo nevidí, co dělá s vašimi penězi a jestli je například neutrácí pro své vlastní potřeby. Nikdo nekontroluje jeho marketing, takže může klientům lhát. Nikdo nekontroluje tvorbu jeho cenu a exekuci objednávek, takže může libovolně manipulovat s cenou. Zkrátka řečeno si může dělat, co chce, protože mu nikdo nekouká pod ruce.

V druhé řadě je tu neméně důležité pojištění peněz na obchodních účtech, které u neregulovaných brokerů neexistuje. Takže když broker zavře dveře a odmítne vám vyplatit peníze, už je nikdy neuvidíte. Naopak u regulovaných brokerů jsou peníze pojištěné alespoň do 20 tisíc eur, někdy i více, záleží na zemi, ve které společnost sídlí.

A konečně jsou tu také případné spory. Pokud budete přesvědčeni, že vás broker nějakým způsobem oklamal nebo podvedl, tak u neregulované společnosti nemáte, kam si jít stěžovat. U regulované společnosti můžete jít k regulátorovi, který rozhodne spor jako třetí nezávislá strana.

Takže osobně nevidím jediný důvod, proč obchodovat u neregulovaných brokerů, nese to s sebou jen rizika, žádné výhody.

A ještě poznámka pod čarou, viděl jsem jednoho člověka argumentovat pokutami, které dostávají regulované firmy. S tímto tématem bych vás odkázal na tento článek a jen pro shrnutí připomenu, že regulovaní brokeři dostávají pokuty, protože je někdo kontroluje, zatímco neregulovaní brokeři pokuty nedostávají, protože není nikdo, kdo by jim je mohl případně udělit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *