Co hledat za poklesem kryptoměn

V posledních měsících hodně ochladlo nadšení z kryptoměn, které loni rostly nebývalým tempem. Co stojí za tímto ochladnutím?

Pád kryptoměnOd začátku ledna do dneška většina kryptoměn ztratila většinu své hodnoty, poklesy o 70 procent nejsou ničím výjimečným. Co se stalo?

V první řadě je třeba si uvědomit, že jsou kryptoměny nová technologie, která sice může změnit, ale reálného užití má zatím poměrně málo. Jak platidla se zatím neujala a v dohledné době pravděpodobně neujmou, a to kvůli regulaci.

Samozřejmě, že na určitých místech můžete platit bitcoinem, litecoinem, ripplem a jinými měnami, ale nejedná se o nic rozšířeného. Reálné komerční nasazení při bankovních převodech nebo jiných službách je teprve zatím v plenkách.

Není proto divu, že nabídce a poptávce kryptoměn dominují spekulanti, kteří honí ceny sem tam, aby vydělali co nejvíce peněz. Tyto trhy jsou velice málo likvidní, takže stačí relativně málo peněz, abyste významně ovlivnili cenu.

Přidejte si k tomu fakt, že je obchodování s kryptoměnami neregulované, takže spekulanti můžou používat manipulativní taktiky, které jsou na jiných trzích zakázané.

Sečteno a podtrženo s cenami hýbou velcí manipulátoři. Jelikož je u většiny kryptoměn omezený jejich počet jednotek, nemůžou tito manipulátoři jen nakoupit a čekat, že se někdy cena pohne nahoru. Trhy rozhýbávají sami svými manipulacemi, krypotměny nakoupí, cenu vyženou nahoru, pak je prodají, cenu shodí, aby mohli znovu nakoupit za nízké ceny, a tak to pokračuje dál a dál.

Tenhle divoký západ bude na kryptoměnách pokračovat do té doby, než se prosadí regulace a začne převažovat skutečná poptávka a nabídka, které budou vedeny jinými cíli, než tržními manipulacemi.

Na analytiky moc nedejte, ti vždy s jistotou vysvětlují, proč se cena pohnula nahoru nebo dolů, ale předpovědět nic nedokážou. Jen na uplynulé pohyby napasují něco, co se někde stalo. Ale takhle to nefunguje, ceny umí růst i při negativních zprávách a opačně.

Prostě když se velký kapitál rozhodne, že ceny půjdou určitým směrem, tak se tak bude dít jakýmkoliv zprávám navzdory. S tím jako řadoví obchodníci nic neuděláme, proto je lepší se zaměřit na dlouhodobé pohyby a cíle.

Napsat komentář